Jakie zachowania świadczą o ryzyku samobójstwa?

Last modified date

Comments: 0

Życie jest najcenniejszym darem jaki mamy. Większość ludzi chce być zdrowa i cieszyć się życiem przez długie lata. Niestety czasami trudne wydarzenia życiowe jak i problemy natury psychicznej, sprawiają że niektóre osoby podejmują próbę samobójczą.

Niestety część takich prób kończy się powodzeniem. Samobójstwo jest w naszym kraju przyczyną blisko pięciu tysięcy zgonów rocznie. Szkoda tylko, że wciąż jest to temat tabu. Tymczasem edukacja na temat przyczyn samobójstwa i poprzedzających je zachowań mogłaby przyczynić się do uratowania wielu osób.

Jakie zatem są symptomy samobójstwa? Jednym z najważniejszych, choć często bagatelizowanych symptomów jest otwarte wyrażanie chęci popełnienia samobójstwa. Większość osób przed targnięciem się na swoje życie próbuje jeszcze szukać pomocy. Jeżeli zatem bliższa lub dalsza nam osoba mówi nam, że myśli o zakończeniu swojego życia, nie bagatelizujmy tego. Zaoferujmy jej pomoc, zachęćmy do rozmowy z psychologiem lub psychiatrą. Kolejnym objawem świadczącym o tym, że ktoś jest bliski samobójstwa jest porządkowanie swoich spraw. Wiele osób spisuje testament, choć ich stan fizyczny jest bardzo dobry. Czujność powinno wzbudzić również rozdawanie cennych przedmiotów. Jeżeli bliska nam osoba pogrążona jest przez długi czas w smutku i jej aktywność wyraźnie spadła, również powinniśmy na taką osobę uważać.
Niepokój powinno wzbudzić zwłaszcza zaniedbywanie podstawowych obowiązków, a także apatia, brak apetytu i płaczliwość. Jeżeli wiemy, że dana osoba leczy się psychiatrycznie, a w wywiadzie występowały już próby samobójcze, każde zaobserwowane pogorszenie samopoczucia powinno wzbudzać czujność rodziny i lekarza.

Oczywistą rzeczą jest, że nie da się uniknąć wszystkich samobójstw. Ważne jednak, aby osoby nim zagrożone czuły, że nie są same i mogą liczyć na pomoc, jeżeli tylko zdecydują się po nią sięgnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment