Czy warto być listonoszem?

Last modified date

Comments: 0

Poczta Polska to instytucja, która jak wiele innych ma dzisiaj duże problemy z przyciągnięciem do siebie chętnych pracowników. Duży problem jest z naborem listonoszy.

Jeszcze dwie dekady temu na takie stanowisko trudno było dostać się w bez znajomości. Dziś już niewielu młodych mężczyzn jest skłonnych pracować jako listonosz. Dlaczego tak się dzieje? Jest to ciężka praca fizyczna w trudnych warunkach atmosferycznych a obecnie wynagrodzenia nie rekompensują tego trudu. Jeszcze kilka lat temu listonosze zarabiali dużo więcej dzięki napiwkom otrzymywanym od rencistów i emerytów. Obecnie z każdym rokiem maleje liczba osób, które nie mają kont bankowych, maleją, więc i napiwki.
Listonosz miejski najczęściej porusza się rowerem i ma wyznaczony swój rewir. Najtrudniej mają osoby obsługujące rejony z blokami wielopiętrowymi bez windy. Listonosz musi pracować na powietrzu przy każdej pogodzie. Nie ważne czy pada deszcz, śnieg, jest upał czy mróz. Dodatkowo ciągle dokłada im się obowiązków a ich torby są coraz cięższe. Listonosz na terenie wiejskim również nie ma łatwo, choć tam ma zwykle do dyspozycji skuter albo mały samochód, ale i odległości do pokonania są większe. Warto podkreślić, że nie jest to typowa praca fizyczna. Trzeba być dokładnym, nie można pomylić się przy wyliczaniu renty, trzeba pilnować wszystkich podpisów. Dodatkowo listonosz musi mieć dobre umiejętności komunikacyjne. W jego pracy nie brakuje stresu, bo mieszkańcy bywają opryskliwi, miewają pretensje do poczty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment